MUZEUM PK – TECHNIKA W SŁUŻBIE SZTUKI. SZTUKA DRUKU.

Muzeum Politechniki Krakowskiej zaprasza na wystawę czasową pt. Technika w służbie sztuki. Sztuka druku.

Inspiracją powstania wystawy jest przypadająca w 2023 r. 550 rocznica narodzin druku na ziemiach polskich. Ekspozycja w Muzeum Politechniki Krakowskiej przedstawia różne rodzaje grafiki warsztatowej jako jednej z form wykorzystania technik drukarskich oraz wpływu rozwoju technologicznego na ten rodzaj działalności człowieka.

Jan Bosak Dachy, kolagrafia

Ekspozycja, przedstawia elementy procesu tworzenia druku artystycznego: matryce wraz z narzędziami warsztatu twórcy oraz prace finalne. Autorami prac są tu artyści specjalizujący się w grafice warsztatowej, tacy jak Krzysztof Tomalski (technika własna – alintaglio, sucha igła, mezzotinta, ploter), czy Jan Bosak (technika własna, kolagrafia, mezzotinta, sucha igła, gipsoryt) oraz Marek Firek (technika własna – glinoryt), którego działania odbiegają od tego rodzaju twórczości, ale są incydentalnym eksperymentem.

Druga część wystawy przedstawia prace autorstwa Tadeusza Michała Siary. Twórcy związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, specjalizującego się w technice akwaforty. Wypracowane do perfekcji kompozycje pejzażu, zestawione z detalem architektonicznym i fragmentami listów, napisanych przez autora z podróży, które sam odbył, poprowadzą zwiedzającego po wielu zakątkach świata, od miast Europy Zachodniej przez Egipt aż po Tybet i Daleki Wschód. Wystawa organizowana w ramach 19. Krakowskiej Nocy Muzeów.

Tadeusz Michał Siara Desiderata, akwaforta

Wystawę można oglądać do 31. sierpnia 2023 roku. Wstęp bezpłatny.

Krystyna Wróblewska Przechodzień, drzeworyt Marek Firek Dom nocą, glinoryt Jacek Gaj Kuszenie z A, miedzioryt

Realizacja ekspozycji: mgr Dominika Rejman, mgr inż. Anna Zybura, mgr Maria Molo-Gąsiorek.

Pomysł i koncepcja wystawy mgr Lilianna Lewandowska.