Bliskie Sercu – czasowa wystawa malarstwa prof. Elżbiety Węcławowicz-Bilskiej

Muzeum Politechniki Krakowskiej ma przyjemność zaprosić na wystawę czasową poświęconą twórczości malarskiej pani prof. dr hab. inż. arch. Elżbiety Węcławowicz-Bilskiej. Absolwentki, związanej z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej, jako aktywny naukowiec oraz wychowawca wielu pokoleń architektów. W latach 2007-2018 pełniła obowiązki dyrektora Instytutu Projektowania Miast i Regionów WAPK.

Inspiracją wystawy są obchody związane z upamiętnieniem twórczości naukowej, społecznej i zawodowej Pani Profesor, w jej 75-lecie urodzin i 1 rocznicę śmierci. Ekspozycja w Muzeum Politechniki Krakowskiej stanowi przegląd działalności plastycznej z różnych okresów jej życia.

Prezentowane prace zostały wykonane zarówno w okresie studiów jak i później w latach 80. i 90. Powstały w trakcie prowadzonych pod kierunkiem prof. Krystyny Wróblewskiej plenerów Studenckiego Koła Malarskiego w Kazimierzu Dolnym, Łańcucie oraz Grupy Malarch – malujący architekci w Woli Zręczyckiej, a także w ramach indywidualnych działań twórczych.

Prezentowane litografie o różnorodnej tematyce łączy fascynacja światem przyrody. Obrazy prof. Elżbiety Węcławowicz-Bilskiej przedstawiają dwa nurty jej zainteresowań malarskich – portrety i pejzaże.

Kurator wystawy: dr inż. arch. Anna Ziobro, prof. PK.
Realizacja ekspozycji: mgr inż. arch. Dominika Moskal, dr inż. arch. Ingeborga Cygankiewicz, dr inż. arch. Mariusz Łysień, dr inż. arch. Jakub Błachut, dr inż. arch. Wojciech Wójcikowski, prof. PK, dr inż. arch. Maciej Jagielak.

Wystawę można oglądać od 28.11.2023r. do 10.01.2024r. w Muzeum Politechniki Krakowskiej.