W miniony czwartek 18 lipca, w czasie posiedzenia Rady Muzeum Politechniki Krakowskiej, odbyło się uroczyste złożenie podziękowań dla profesora Stefana Piechnika. Wieloletniego członka Rady, wspierającego działania i budowanie dziedzictwa Politechniki Krakowskiej. W posiedzeniu uczestniczył JM. Rektor PK prof. Andrzej Szarata, składając słowa uznania dla dorobku i pracy jaką dokonał prof. Piechnik dla muzeum i uczelni.
Pracę naukową na Politechnice Krakowskiej rozpoczął w 1952 r., jako student II roku na Wydziale Budownictwa Lądowego, gdzie kierownikiem wówczas Katedry Matematyki był prof. Z. Siedmiograj, proponując mu stanowisko młodszego asystenta. Studia poświęcił teorii plastyczności pod kierunkiem prof. M. Życzkowskiego, a prace z tego zagadnienia spotkały się z zainteresowaniem na całym świecie. Pełnił funkcję kierownika Zakładu Teorii Sprężystości w Katedrze Statyki Budowli i Wytrzymałości Materiałów WBL PK, tworząc w nim Zespół pracujący w dziedzinie reologii. W 1971 r. został profesorem nadzwyczajnym, z kolei w 1982 r. profesorem belwederskim. Przez 14 lat zasiadał we władzach dziekańskich Wydziału Inżynierii Lądowej, przez 4 kadencje kierował Wydziałem jako dziekan. W latach 1978-1981 pełnił funkcję prorektora PK. Prof. Stefan Piechnik jest autorem, a także współautorem kilkudziesięciu artykułów i 4 podręczników, które ustanowiły standard nauczania o wytrzymałości materiałów. Od wielu lat jest autorytetem w dziedzinie reologii.
Prof. Stefan Piechnik był członkiem Rady Muzeum od 2006 r. W gremium tym początkowo przedstawicielem Wydziału Inżynierii Lądowej, a później przedstawicielem Rektora PK. Działania prof. Piechnika w dużym stopniu przyczyniły się do rozwoju muzeum. Zabiegał on m.in. o umocowanie Muzeum PK w strukturach prorektora. Prof. Piechnik zawsze chętnie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem, a jego opinie niejednokrotnie nadawały kierunek pracom Muzeum PK .
Profesor Stefan Piechnik współpracował z takimi osobami jak Izydor Stella Sawicki, Zdzisław Siedmiograj czy Michał Życzkowski, którzy współtworzyli Politechnikę w Krakowie u samych jej początków i w pierwszych latach powojennych. Dzięki temu często wspomagał pracowników Muzeum PK rozwiewając wątpliwości wynikające z zawiłości faktów historycznych – mówi Lilianna Lewandowska, kierownik Muzeum Politechniki Krakowskiej.