Muzeum Politechniki Krakowskiej zaprasza na wystawę pt. światłem malowane oraz koncert pt. dźwiękiem malowane
5 listopada, o godz. 17:00, w siedzibie Muzeum PK odbędzie się wernisaż, z oprowadzaniem kuratorskim Absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Członka Związku Polskich Artystów Fotografików Macieja Stobierskiego. O godz. 18:30 odbędzie się Zaduszkowy koncert w wykonaniu prof. Krzysztofa Kluszczyńskiego, profesora Politechniki Krakowskiej, profesora który podkreśla, że inspiracją dla wielu Jego dokonań na polu techniki i edukacji inżynierów były sztuki piękne: malarstwo, grafika, rzeźba, muzyka i literatura. Wystawę można obejrzeć do końca 2024 roku.
Święto Zmarłych to czas szczególny w naszym życiu. Przywołujemy w myślach bliskich i wspominamy członków rodziny, którzy nas na zawsze opuścili. Politechnika Krakowska jest dla jej pracowników „drugim domem”, a Ci którzy byli naszymi mistrzami, są naszymi współpracownikami, bądź tez wychowankami tworzą wielka, wielopokoleniowa rodzine. O tych spośród nich, którzy już odeszli, nie chcemy zapomnieć. Koncert, przeplatany rozważaniami, to próba wspólnego przeżycia i oswojenia tego, o czym tak trudno mówić i co tak trudno wyrazić słowami. Refleksjom o tym, co niepojęte i niewysłowione – o przemijaniu, upływającym czasie, niepowetowanych stratach i śmierci – towarzyszyć będzie dźwięk i obraz.
Prof. Krzysztof Kluszczyński
Miałem plan. Obliczany na lata wedrówek w plenerze oraz poszuliwania materiałów w archiwach. Historyczno-fotografi czna opowiesc „Rzeki Zagłebia i pogranicza”. Rzeki sa dobrym, plastycznym przewodnikiem, łacznikiem czasu i przestrzeni. Tymczasem Grzegorz – pasjonat historii – widząc moje dotychczasowe działania i fotografie wskazał stary nieco zapomniany romański kościół, usadowiony na wzgórzu nad rzeka Czarna Przemsza w Siewierzu. „Nasz Kościółek to tylko proste kamienne mury, nic w nim nie ma, może tylko duchy z cmentarza” – oznajmił ksiądz proboszcz, wręczając nam klucze. To było jak zaproszenie, początek fascynującej przygody. Wszystko, co poprzez fotografie próbuje odkryć, zarejestrować i pokazać, spotkało się w tym miejscu. Wiele tygodni obserwacji, czekania na odpowiednie światło, rozmów z historykami, przeglądania archiwów i książek, poznawania miejsc związanych historycznie z kościołem zaowocowało prezentowanym cyklem. Misterium światła, trwanie kamienia, zanikające polichromie, surowa architektura, krajobraz, msze i wierni. Poszukiwanie kontekstu z otoczeniem i historia, styk przeszłości z teraźniejszością. To wszystko jak tchnienie – boska energia, ożywiający powiew. Zaklęte w kamieniu, pochwycone w świetle, kiełkujące w krajobrazie.
Maciej Stobierski