Skazane na Piękno w ramach cyklu Politechnika jest Kobietą

Wystawa czasowa w Muzeum Politechniki Krakowskiej w ramach cyklu wystaw pt. Politechnika jest Kobietą.

Czasowa wystawa Skazane na Piękno prezentowana w Muzeum Politechniki Krakowskiej powstała przy współpracy z Pracownią Projektowania Tkaniny i Ubioru Wydziału Architektury Wnętrz Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jest pierwszą z cyklu wystaw przygotowywanych przez Muzeum PK pt. Politechnika jest Kobietą. Inspiracją powstania przestrzennej instalacji artystycznej była niewątpliwie architektura Włoch, prezentowana po raz pierwszy we Włoskim Instytucie Kultury w Krakowie. Jej nowa odsłona w Muzeum Politechniki Krakowskiej, zaaranżowana w przestrzeni XIX – wiecznego wnętrza budynku muzeum przenosi ciężar przekazu na postać kobiety w szerokim tego pojęcia rozumieniu.

Architektura, jak piękna kobieta emanuje gracją, zmiennością nastroju dzięki światłu i odcieniom barw. – Mówi pomysłodawczyni instalacji i autorka kolekcji ubiorów, szkiców i fotografii dr hab. Anna Pyrkosz, prof. ASP w Krakowie. Ekspozycja zlokalizowana na parterze budynku skupia uwagę widza na detalu architektonicznym mapowanym na przestrzennych formach postaci kobiet. Koncentruje uwagę odbiorcy, tworząc proces skojarzeń: architektura – kształt – postać – kobieta – ubiór – wyrażenie siebie – aktywność.

Wystawę wzbogacono wykorzystując nowoczesne techniki intermedialne, których autorkami i realizatorkami są Katarzyna Jasińska i Weronika Kadeja, studentki Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie, współpracujące z Pracownią Projektowania Tkaniny i Ubioru.

Trzy ekspozycje zlokalizowane w celach na piętrze, nawiązują do trzech
najstarszych wydziałów Politechniki Krakowskiej:
Architektury, Inżynierii Lądowo – Wodnej i Komunikacji.
Stanowią drugą część wystawy z cyklu Politechnika jest Kobietą,
która skupia się na przedstawieniu działalności kobiet związanych z Politechniką Krakowską; studentek, absolwentek,
pracownic, dydaktyczek i naukowczyń. Obejmują one przede wszystkim pierwsze lata funkcjonowania Politechniki w Krakowie;

Zgromadzone tu fotografie, pamiątki, dzieła sztuki i dokumenty nawiązują do zawodowej i pozazawodowej aktywności kobiet,
należących do społeczności Politechniki Krakowskiej.
Przedstawiają również szacunkowe zestawienia udziału kobiet w procesie kształcenia na kierunkach inżynieryjnych w pierwszych latach funkcjonowania Uczelni. Ta część wystawy w zamierzeniu organizatorów jest projektem otwartym zapraszającym społeczność Politechniki Krakowskiej
do wspólnego tworzenia historii kobiet na uczelni technicznej
i kolejnych cyklicznych wystaw.

Materiały wykorzystane w tej części wystawy, z cyklu Politechnika jest Kobietą pochodzą ze zbiorów Muzeum Politechniki Krakowskiej.

Pomysł i realizacja ekspozycji na piętrze: mgr Dominika Rejman, asystent muzealny.

Konsultacja merytoryczna: Lilianna Lewandowska, kustosz.

*Wystawę można oglądać od 12 marca do 15 czerwca 2024r., od pon. do piąt. w godzinach 08:00-15:00. w Muzeum Politechniki Krakowskiej.