” … tym co pod ręką” z cyklu Politechnika jest Kobietą

Wystawa twórczości plastycznej prof. Grażyny Schneider-Skalskiej  prezentowana na piętrze Muzeum PK jest trzecią z cyklu wystaw Politechnika jest Kobietą.

Tytuł wystawy :Tym co pod ręką , nawiązuje do bogactwa zróżnicowanych technik, które autorka wykorzystała w procesie twórczym. Przedstawienia realistyczne, jak portret synka, czy tworzone z wyobraźni abstrakcje powstawały z potrzeby chwili, często wykonane dostępnymi dla każdego z nas „zwyczajnymi” narzędziami jak ołówek, kredka, długopis, a także  kolorowe markery i tusze.

Niewielkie w rozmiarze prace zaskakują różnorodnością form, barw, technik.

Ten szeroki tematycznie wachlarz przedstawień można ująć krótko, cytując samą autorkę: Małym uzupełnieniem twórczej pracy naukowej i projektowej są moje prace plastyczne, rysunki i grafiki, których tematyka ma niewątpliwy związek z fascynacją naturą.”

Prace zestawiono zachowując chronologię ich powstania od najstarszych tworzonych w latach 70-tych XX wieku, a skończywszy na pracach bardzo współczesnych z 2023 roku.

Zaprezentowane na wystawie obrazy, grafiki, kolaże są  działalnością hobbystyczną autorki.

Prof. dr hab. inż. arch. Grażyna Schneider-Skalska urodziła się w Nowym Sączu, a po maturze w II Liceum Ogólnokształcącym podjęła studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1972 roku obroniła pracę dyplomową i z tym Wydziałem, począwszy od dnia zatrudnienia, od 1 lutego 1973 roku jest związana do dzisiaj. Po obronie pracy doktorskiej wykonanej pod kierunkiem profesora Witolda Cęckiewicza, kolejne stopnie i tytuły osiągała pracując w Katedrze Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego, a badania naukowe związane były zawsze z szeroko rozumianym środowiskiem mieszkaniowym, zdrowiem mieszkańców, relacjami człowieka, architektury i natury. Kierowała Instytutem, Katedrą, była Prodziekanem. Jest członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN.

Jest autorką ponad 100 publikacji w wydawnictwach naukowych, konferencyjnych i zawodowych, współautorką opracowań naukowych z zakresu rehabilitacji i kształtowania środowiska mieszkaniowego ze szczególnym uwzględnieniem roli i wykorzystania elementów przyrodniczych, autorką referatów na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Równolegle z pracą naukową brała udział w konkursach architektonicznych i urbanistycznych polskich i zagranicznych, wykonywała projekty architektoniczne, urbanistyczne, terenów zielonych i wnętrz, za co otrzymała status twórcy, przyznany przez Ministra Kultury i Sztuki. Pracowała i pracuje ze studentami różnych lat i doktorantami, również w wyższych szkołach poza Krakowem. Od 1991 roku jest zaangażowana w działania popularyzatorskie w ramach ruchu „Architekci w szkołach” i powszechnej edukacji architektonicznej we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki. Prowadziła badania naukowe w ramach współpracy międzynarodowej z uczelniami europejskimi. Jest mężatką, mąż – Henryk jest architektem, a syn Marcin, również z wykształcenia architekt, prowadzi, wraz z żoną – Kasią, szkołę tańca. Lubi czytać dobre kryminały, lubi kino, nordic walking, a prace plastyczne traktuje jako hobby dające relaks i oddające nastrój.

Wystawę można oglądać od 19 kwietnia do 28 czerwca 2024 r.. Od pon.-pt. w godzinach 8:00-15:00.
I p. w budynku Muzeum Politechniki Krakowskiej.
Wstęp bezpłatny.